آموزش عکاسی از آسمان

در مورد آموزش عکاسی از آسمان میشود عنوان کرد؛ یک آسمان بینظیر درون یک تصویر قابلیت بینظیری در محصور کردن تماشاگر را خواهد داشت.

به این دلیل میباشد که عکاسان دل بستگی بسیار بالایی به عکاسی از غروب آفتاب را دارا میباشند و یا صبح بسیار زود از خواب بلند میشوند تا نخستین تابش های نور خورشید را به عکس بکشانند و دقیقا به این دلیل میباشد که هیچ واهمه از آب و هوای یخبندان و نم دارد نخواهند داشت.

در این مطلب با روشی های ثبت تصویر مهیج از آسمان میپردازیم با مطلب آموزش عکاسی از آسمان همراه ما باشید.

یافتن آسمان دراماتیک

این مسئله امکان دارد بسیار راحت و ساده به نظر بیایید. ولی جالب میباشد در جریان باشید که نخستین اصل مرتبط به آموزش عکاسی از آسمان عموما به فراموشی سپرده میشود. همه ی تصویرهای که در فضای باز انداخته می‌شود بسته به شرایط بخوصی میباشند. با اینکه که این محیط ها استاندارد نمیباشند، شما نیز نخواهید توانست تصویر بینظیری به دست بیاورید.

جدا از اینکه منظره مقابل شما تا چه حد مهیج میباشد، در حالتی که پوششی از ابرهای سفید و نور هم خنثی باشد، تصویر شما به صورت کلی تخت به نظر خواهد رسید و به هیچ عنوان نمیشود تصویر مهیجی ثبت بکنید ولی چنانچه میزن ابر مهیج و یا آب و هوای طوفانی به منظره افزوده بشود، شرایط به شکل جامع عوض خواهد شد.

چنانچه تصمیم دارید تصویرهای مهجی ثبت بکنید، نقطه‌ی آغاز شما برای آموزش عکاسی از آسمان میبایست تحلیل و صبوری باشد. پیش‌بینی‌های وضع آب و هوا را مشخص بکنید و منتظر محیط و شرایط ایده آل باشید. صرفا با انجام این عمل ها میباشد که قابلیت آن را خواهید داشت تا به تصویر مورد علاقه خود دست پیدا کنید.

بهترین زمان برای عکاسی از آسمان

نور یکی از با اهمیت ترین اجزای هر تصویری میباشد. تصویرهای آسمان عالی قطعا یک نور بینظیر خواهند داشت. این نور معمولا در اول صبح و آخر روز، در زمان غروب آفتاب دیده میشود. نور نرم و طلائی‌تری که در طول این ساعات مشاهده خواهد شد، می‌تواند سبب بشود که هر منظره ای زیبا به نظر بیایید. به دلیل زاویه پائین خورشید در زمان طلوع و غروب آفتاب، تاثیر آن روی ابرها هم کمتر است. در طول این ساعات است که می‌توانید آسمان را به شکل آبی و نارنجی و حتی قرمز به تصویر بکشید.

دلیل نیاز داشتن به ابر چیست؟

ابر جزو مهم ترین موارد مخصوص گرفتن تصویرهای اسمانی میباشد. ولی میبایست نوع استاندارد ابر را برای تصویری که تصمیم دارید بگیرید را یافت بکنید. برای عکاسی از آسمان آبی روزانه به ابرهای سفید نرم نیاز مبرم خواهید داشت. این ابرها قابلیت این را دارد تا سبب مهیج تر شدن مواردی بشوند که در حالت استاندارد فقط یک فضای آبی گسترده میباشد. چنانچه هوا طوفانی میباشد بودن مقداری ابر خاکستری تیره می‌تواند یک تصویر بسیار متفاوت برای شما ایجاد بکند.

برای عکاسی در وقت آمدن و رفتن آفتاب، اگر پوشش ابری در کمترین ارتفاع واقع شود، امکان دارد نور خورشید نتواند از لابه لای ابرها رد بشود. ولی پوشش ابری در بالاترین ارتفاع به شما یاری میرساند تصویرهای بینظیری ثبت بکنید. تلاش خود را بکنید با انواع ابرهایی که برای دریافت حاصل استاندارد به آن‌ها نیاز دارید کار بکنید و موثر بودن آن‌ها را درک کرده تا توانایی انداختن تصویرهای عالی از آسمان را کسب بکنید.

اضافه کردن نقاط توجه برای جلب توجه بینندگان

با وجود آنکه یک آسمان دراماتیک به تنهایی می‌تواند کافی به نظر برسد، افزودن یک نقطه‌ی توجه ممکن است عکس شما را به یک سطح جدید برساند. اغلب اوقات حتی بهترین عکس‌های آسمان هم برای جلب توجه مخاطب به یک نقطه‌ی تمرکز نیاز دارند.

4 dramatic sky photography

این نقطه‌ی تمرکز می‌تواند یک کشتی داخل دریاچه باشد و یا یک تکه تخته روی ساحل. حتی می‌توانید از یک انسان که داخل پیش زمینه ایستاده است و منظره را تحسین می‌کند نیز استفاده کنید. اضافه کردن یک نقطه‌ی توجه به عکس‌هایی که می‌گیرید علاوه بر اینکه داستان بیشتری به آن‌ها می‌دهد بلکه باعث خواهد شد فردی که به عکس نگاه می‌کند هم چشم خودش را در تمام سطح عکس بچرخاند و تمامی اجزای آن را مشاهده کند.

بهره برداری از قانون یک سوم برای تاکید برروی آسمان

بیشتر اشخاصی که با عکسبرداری فعالیت میکنند، به احتمال قوی قانون یک سوم را میشناسید. این قانون یک راهکار قاب بندی میباشد که به عکاس در قاب بندی صحنه یاری بسیاری میرساند. با قرار دادن نقطه های توجه روی محل تلاقی خط ها، یک ظاهر و تعادل مهیج تری به تصویر منتقل میکند.

5 dramatic sky photography

این مسئله برای خط افق نیز صدق خواهد کرد. با قرار دادن خط افق روی خط های افقی پائین یا بالای تصاویر میشود قدرت آسمان در تصویر خود را عوض بکنید. در صورتی که آسمان زیبایی در اختیار خواهید داشت، تلاش بکنید خط افق را در بخش پائینی تصویر قرار بدهید تا تاکید زیادی بر روی آسمان بگذارید.

تلاش بکنید تا جای امکان از قرار دادن خط افق در مرکز عکس جلوگیری بکنید. و نیز نیاز است به ذکر نیز نمیباشد که خط افق باید همواره صاف قرار بگیرد.

بهره برداری از فیلتر ND برای نوردهی درست

مشکل ترین قسمت عکاسی از آسمان این میباشد که متوجه شوید که چگونه باید نوردهی را به شکلی صحیح انجام بدهید. مهمترین اشکال در این سبک از عکسبرداری نوردهی بیش از اندازه‌ی تصاویر و به خصوص آسمان میباشد. در صورتی که عکس بیش از مقدار نوردهی شود، در صورتی که قسمتی از عکس بیش از اندازه نوردهی بشود، به عنوان یک قسمت کاملا سفید دیده میشود. این بخش از تصویر هیچ جزئیات پیکسلی ندارد و تحت عنوان برش جزئیات (clipping) شناخته میشود. چند راه هست که با بهره برداری از آن‌ها میشود از بروز این اشکال جلوگیری کرد.

شما توانایی آن را دارید تا نوردهی تصویر خود را مقداری کمتر بکنید تا یقین داشته باشید که هیچ قسمتی از عکس شما به خاطر نوردهی بیش از اندازه، بدون جزئیات نمیباشد. ولی این عمل سبب میشود که بخش های تیره‌ی تصویر (سایه‌ها) هم تاریک تر به نظر برسد و نیاز است در وقت ویرایش تصویر این بخش را شفاف تر بشوند. این کار هم در پایان باعث بیشتر شدن نویز در این قسمت ها میشود.

یکی دیگر از بخش های که در میتوانید، بهره برداری از یک تکنیک با نام براکتینگ یا HDR میباشد. برای این تکنیک می بایست چند تصویر را ثبت بکنید که در هر یک از آن‌ها قسمت مشخصی از عکس نوردهی شده است. سپس در وقت ویرایش توانایی آن را خواهید داشت تا این تصویرها را با یکدیگر ادغام کرده و همه ی آن‌ها را به یک تصویر جامع مبدل بکنید.

گزینه سوم در بین عکاسان متداول‌تر میباشد و برای عملکرد آن میبایست از یک فیلتر ND تدریجی بهره برداری بکنید. قسمتی از این فیلترهای شیشه‌ای تاریک‌تر میباشد و هرچقدر که به سمت بخش دیگر می‌رویم روشن‌تر می‌شوند. در صورتی که فیلتر را به شکلی قرار دهید که بخش تیره‌تر آسمان را بپوشاند، می‌توانید تصویر را متعادل‌تر کنید و یک عکس یکدست داشته باشید.

بهره برداری از سه پایه برای بیشتر شدن خلاقیت

سه پایه امکان دارد یک ابزار اضافی به نظر بیایید ولی برای داشتن تصویرهای بینظیر از آسمان، بودن این ابزار بسیار لازم میباشد. در حالتی که تصمیم دارید در وقت صبح زود و اواخر غروب آفتاب که نور کمتر میباشد، با سرعت شاترهای آرام عکسبرداری بکنید، قطعا به سه پایه نیازمند میشود.

در حالتی که از سه پایه بهره برداری بنکنید و علاقه‌ای نیز به افزایش ایزو نداشته باشید، تصویرهای شما تاریک میشوند. همان گونه که متوجه هستید بالا رفتن ایزو نیز سبب بیشتر شدن نویز در سطوح تصاویر میشوند. بودن سه پایه گزینه های خلاقانه تر زیادی را در خدمت عکاسان قرار خواهند داد. به عنوان نمونه میشود با سرعت شاترهای بسیار آرام از ابرها عکسبرداری بکنید. این کار سبب خلق رگه‌هایی در سطح آسمان میشود و تصویر شما هم پویاتر خواهند شد.

با این حال داشتن سه پایه امکان دارد بسیار دردسرساز بشود ولی زمانی که نتیجه های را میبینید، دریافت میکنید که این حرکت بسیار عالی خواهد شد.

شکستن قانون های عکسبرداری برای داشتن گزینه های خلاقانه‌تر

بعضی مواقع چنانچه در عکسبرداری به انتخاب‌های مهیج تری نیازمند خواهید بود، می بایست دست به ریسک بزنید. البته این مسئله به این معنا نمیباشد که باید خود را از یک تپه آویزان بکنید. صرفا لازم است چند نکته عکاسی را از بین ببرید و یا عملی را صورت بدهید که در حالت عادی شدنی نیست.

در صورتی که دوربین را به زمین نزدیک کنید، یک پرسپکتیو کاملا متفاوت خواهید داشت؛ یا می‌توانید رو به خورشید عکاسی کنید و اجازه دهید ابرها پس زمینه‌ی عکس ضد نور شما باشند. به دنبال اشعه‌های خورشید بگردید یا از وایت بالانس‌های مختلف در زمان عکاسی و ادیت استفاده کنید.

عکاسی یعنی به تصویر کشیدن برداشت خلاقانه‌ی خودتان از صحنه‌ای که مقابلتان قرار دارد بنابراین اصلا از غیرمعمولی بودن نترسید.

عکاسی از آسمان می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای برای شما به دنبال داشته باشد. مهم‌ترین نقطه ضعف برای عکاس‌های تازه کار در این بخش این است که صبر کافی ندارند و نمی‌توانند منتظر لحظه‌ی مناسب بمانند. اما در صورتی که نکته‌های ذکر شده را به یاد داشته باشید و صبر و تحمل کافی هم داشته باشید، نتایج فوق‌العاده‌ای به دست خواهید آورد.

دوربین DSLR چیست ؟
بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *