آموزش عکاسی با سرعت بالا

مقصود از آموزش عکاسی با سرعت بالا ( High Speed Photography) ثبت لحظه هایی میباشد که در وقت خیلی کوتاه اتفاق خواهند افتاد. این اتفاقات با چشمهای غیر مسلح توانایی دیدن شدن ندارند مثل منفجر شدن یک بادکنک یا ریختن قطرهای آب.

معمولا در هنرهای تجسمی پرداختن به راه های با خلاقیت بالا در خلق اثر هنری همواره مورد توجه واقع شده است.

این نوع عکسبرداری با دیگر رشته های عکسبرداری متفاوت میباشد و از سرعت های شاتر خیلی پر سرعت هم تقریباً تا 20000/1 ثانیه برای فریز کردن حرکت بهره برداری خواهد کرد. ایده عکسبرداری با سرعت های زیاد ممکن است خیلی چالش ساز باشد. اکثریت دوربین های DSLR شامل چنین سرعت های شاتر پر سرعت نمیباشند پس به چه شکل میشود چنین تصویر هایی را ثبت کرد؟  آیا نیاز میباشد از دوربین عکاسی حرفه ای بهره برداری بکنیم ؟

به چه دوربین و لنزی نیاز داریم ؟

اول آنکه به یک دوربین DSLR نیاز خواهید داشت و خبر عالی اینکه با هر مدل DSLR مانند دوربین عکاسی کانن یا دوربین نیکون یا هر مارک دیگری میشود عکسبرداری با سرعت بالا را انجام بدهید.راه بعدی برگزیدن لنز میباشد و مثل دوربین، از هر لنزی میشود بهره برداری بکنید.در این مطلب از لنز 100mm ماکرو برای نماهای بسته و لنز 24-70mm برای عکسبرداری از بادکنک بهره برداری خواهیم کرد.

نکات با اهمیت در برگزیدن لنز، فواصل کانونی نسبتاً بلند آن میباشد تا به اندازه لازم بشود از شخصیت فاصله داشته باشید تا پاشش قطره های آب و رنگ به لوازم شما آسیب نرساند. تجربه نشان میدهد که لنز ماکرو 100mm به خاطر خلق زوم 1:1 و حفظ فواصل لازم تا سوژه انتخاب مناسبی می باشد.

دیگر لوازم مورد نیاز

لوازم بعدی مانند چندین فلاش ( در برخی از مثال های این مقاله از 4 عدد فلاش استفاده شده است)، یک سه پایه دوربین و یک کنترل راه دور برای شاتر زدن می باشد.

صبر کنید

از با اهمیت ترین عوامل موفق شدن در این سبک از عکسبرداری، تمرین مداوم و صبر زیاد میباشد. بعضی مواقع امکان دارد صدها تصویر ثبت بکنید و هیچ یک از آن ها تصویر مطلوب نخواهد داشت. امکان دارد نا امید بشوید و فکر کنید از عهده شما خارج میباشد ولی تسلیم نشوید. با تمرکز و تمرین مداوم میشود به آسانی به نتیجه های دلخواه دست پیدا بکنید.

بهتر میباشد یک دستیار در اختیار بگیرید

از آنجایی که در این سبک عکسبرداری لازم میباشد چند کار را به شکل همزمان انجام بدهید پیشنهاد میکنیم از یک دستیار استفاده بکنید. و نیز تمیز کردن مکان عکاسی بعد از آن همه ریخت و پاش به تنهایی کار راحتی نخواهد وبد.خلاق بودن در به کارگیری ابزارهای را از یاد نبرید. در تصویر پایین از پایه نگه داری صابون، لوله پلاستیکی، کلاه شنای مشکی، چسب پارچه ای بهره برداری شده و تمامی آن ها در مجرای هوای بلندگوی ساب ووفر کامپیوتر قرار داده شدند.

HS 12

همچنین متوجه شدیم اگر فلاش را توسط مقداری سیم و یک سوئیچ بصورت دستی فرمان دهیم بسیار بهتر است.

تنظیم های دوربین

حقیقت باورنکردنی در این سبک عکسبرداری این میباشد که سرعت شاتر با اهمیت نمیباشد. در حقیقت تصویر زیر با سرعت شاتر 10/1 ثانیه گرفته شده است.

HS 1

پیش تر عنوان کردیم که برای فریز کردن شخصیت های فوق پر سرعت به سرعت های شاتر حدود 20000/1 ثانیه نیاز میباشد و اکنون گفته خواهد شد سرعت شاتر مهم نیست. این تناقض چگونه است ؟

درواقع این نوع عکسبرداری در فضایی کاملاً تاریک، با دیافراگم بسته و شاتر باز (Bulb) انجام می شود. در این وضعیت با باز ماندن شاتر، فلاش در لحظه مناسب عمل کرده و نوردهی انجام می شود. بدین ترتیب بدون توجه به سرعت شاتر 10/1 یا 250/1 ثانیه، زمان نوردهی فقط زمانی است که فلاش عمل می کند.( طول زمان نوردهی فلاش)

HS 4

پس تنظیمات دوربین شامل :

  • سرعت شاتر : Bulb
  • دیافراگم : f/11-f/16
  • حساسیت : ISO 100-400
  • فوکوس : تنظیم دستی
  • فلاش هایی با تنظیم حداقل قدرت

بهره برداری از کمترین قدرت فلاش له خاطر داشتن کمترین ترین وقت عملکرد می باشد. در بیشترین قدرت فلاش، وقت تخلیه حدود 1000/1 ثانیه است ولی در حداقل قدرت، زمان تخلیه حدود 35000/1 ثانیه خواهد بود و این یعنی فریز شدن سوژه.

روند کار

دوربین را در کنار مدیریت راه دور برروی سه پایه نصب کرده. از کمترین حساسیت ( ISO 100) آغاز بکنید و صرفا در حالتی که نور فلاش لازم نیست آن را بیشتر بکنید.و بعد از وضوح را در حالت دستی تنظیم بکنید و دیافراگم را میان f/11-f/16 بگذارید. از دوست خود تقاضا بکنید به محض روشن شدن فلاش، دکمه شاتر راه دور را فشار بهید. وظیفه شما این میباشد که با یکدست اکشن را انجام بدهید ( انفجار بادکنک، ریختن قطره آب و . . .) و با دست دیگر فلاش را روشن کنید. زمان بندی این اعمال احتیاج به تمرین دارد اما در نهایت موفق خواهید شد.

HS 2

نکته های با اهمیت

در مکانی تاریک عکسبرداری بکنید : از آنجایی که از مود Bulb بهره برداری خواهید کرد و امکان دارد سرعت شاتر تا 10/1 و 5/1 ثانیه کمتر بشود، همواره در یک جایی تاریک عکسبرداری بکنید. بودن نور در فضا سبب تاثیر منفی در تصویر میشود. صرفا به میزانی که نور نیاز دارید که بشود اطراف خود را تشخیص بدهید نور وارد صحنه بکنید. بهره برداری از پس زمینه سیاه را نیز در نظر داشته باشید.

دیافراگم بسته : برای آنکه هر چیزی در فوکوس باشد و عمق میدان زیادی داشته باشید از دیافراگم های بین f/11 تا f/16 بهره برداری بکنید.و نیز در دیافراگم های بسته تر تاثیر نور محیط کمتر خواهد شد.

وضوح دستی : از جایی که قابلیت وضوح خودکار در تاریکی وجود نخواهد داشت می بایست از وضوح دستی بهره برداری بکنید. چنانچه تلاش بکنید از وضوح خودکار بهره برداری بکنید اکشن شخصیت را از دست میدهید.

فلاش ها : از کمترین قدرت بهره برداری بکنید و فلاش ها را در مود فرمانبر (Slave) بگذارید. در این حالت لازم نمیباشد فلاش ها را به واسطه کابل به همدیگر اتصال بدهید و در صورت عمل کردن فلاش اصلی مابقی فلاش ها هم به شکل خودکار عمل میکند.

راز مخفی !

درک کردن این راز و نکته کار شما را در عکاسی پر سرعت ساده تر خواهد کرد. لازم میباشد دوربین را در مود عکسبرداری پشت سر هم بگذارید. در این حالت نیاز میباشد دوربین را در مود تنظیم دستی قرار بدهید و سرعت شاتر را در 125/1 ثانیه تنظیم بکنید. و نیز فلاش اصلی را میبایست به دوربین اتصال کرده تا با کارایی شاتر فلاش هم عمل کند. الان با نگه داشتن کلید شاتر راه دور، با توجه به مارک، دوربین با سرعتی بین 4 تا 10 فریم در ثانیه بطور پیاپی عکاسی می کند.

سخن آخر

عکاسی با سرعت بالا می تواند یک چالش سخت و در عین حال مفرح باشد. با پشتکار و صبر و استفاده از تکنیک های بالا می توانید عکس های بی نظیری ثبت کنید. نظرات و عکس های خود را برای ما ارسال کنید.

عکاسی با هزینه کم
بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *