انتخاب برند دوربین

 بسیاری از علاقه مندان عموما از طریق تیکت و یا تماس با ما درباره نحوه انتخاب برند دوربین پرسش های را مطرح میکنند. به عنوان نمونه تمایل دارند بدانند که مدل های شرکت سونی بهتر میباشند یا شرکت کانن و شرکت نیکون؟ به همین دلیل ما بر آن شدیم تا این مطلب نظرات دقیق خود را درباره مدل دوربین متفاوت و اینکه چرا میبایست یک دوربین را به دوربین دیگر ترجیح بدهیم را با کاربران عزیز در میان خواهیم گذاشت. بسیاری از این پرسش ها به اشکل زیر میباشند. به عنوان نمونه میپرسند که Nikon D5600 دوربین عالی تری میباشد یا دوربین کانن 800D ؟ خریداران عموما سوال میکنند که چرا یک مارک یا دوربین منحصربفرد را به برند یا دوربین دیگری ترجیح می‌دهیم. درباره برگزیدن برند دوربین مسائل و مطالب مهیج و پرطرفداری در شبکه های مجازی در جریان است و به همین دلیل ما نیز بر آن شدیم نظر متخصصان خودمان را با علاقه مندان به اشتراک میگذاریم.

به عنوان نمونه نویسنده این مقاله در اکثر مواقع با مدل نیکون عکسبرداری میکند. دلیل اینکه از مدل های مانند کانن یا سونی برای عکسبرداری بهره برداری نمیکند؟ آیا نیکون از شرکت های دیگر عالی میباشد؟ قطعا پاسخ این سوال خیر میباشد.

انتخاب برند دوربین

انتخاب برند دوربین

دوربین صرفا یک ابزار میباشد

چنانچه برترین لوازم نقاشی را به شخصی بسپارید که طراحی کردن را آموزش ندیده است و لوازم بسیار سطح پایین را در اختیار شخصی قرار دهید که یک نقاش بینظیر میباشد در پایان حاصل کار چه خواهد شد؟ کدام شخصی بهترین نقاشی را تحویل خواهد داد؟ این پرسش را میشود درباره عکسبرداری نیز سوال عنوان کرد. چنانچه یک دوربین عالی در اخیتیار شما باشد آیا توانایی گرفتن تصاویری عالی را خواهید داشت؟

اجازه بدهید این پرسش را به صورت دیگری مطرح کنیم؛ آیا مدل دوربین حقیقتا مورد با اهمیتی میباشد؟ پاسخ هم بله میباشد و هم خیر. برای بیشتر کاربران که از دوربین صرفا برای گرفتن تصویرهای خانوادگی بهره برداری می‌کنند، مدل دوربین از اهمیت چندانی برخورد نمیباشد. برای تصویرهای مبتدی و کاربرانی که برای دل خوشی عکسبرداری می‌کنند، مدل دوربین امیت زیادی خواهد داشت. برای علاقه مندان کارکشته که از طریق عکسبرداری کسب درآمد میکنند، مدل دوربین تا حد زیادی اهمیت ویژه ای خواهد داشت. به همان شکل که یک نقاش توانایی ان را دارد تا با لوازم استاندارد نیز طراحی عالی تحویل بدهد، وقتی که یک دوربین بد را به دست یک عکاس کارکشته بدهید، او نیز توانایی ان را دارد تا با بهره مندی از آن تصویرهای بینظیری را ثبت بکند. ولی هیچ عکاسی علاقه نخواهد داشت به بهره مندی از لوازم معمولی ادامه بدهد و هیچ نقاشی هم علاقه نخواهد داشت باقی عمرش را با لوازم بی کیفیت هدر بدهد. چرا که هر دو خبر دارند که بوازم با کیفیت چه اهمیت ویژه ای در دست پیدا کردن به برترین نتیجه ها و متمایز کردن آن‌ها از افراد دیگر خواهند داشت. اینکه آنسل آدامز از برترین لوازم ممکن برای عکسبرداری بهره برداری می‌کرد از دلایل مهمی برخوردار میباشد. او دقیقا میداند که چگونه میشود از همه توان این لوازم بهره برد و برترین نتیجه ها را بدست آورد.

اندازه حسگر اهمیت دارد. جدایی اینکه کاربران چه نظراتی دارند، اندازه سنسور یک از ویژه ترین و مهمترین مسائل در دوربین عکاسی میباشد. متغییرهای بسیار بیشتری میان حسگر ظریف تعبیه شده در دوربین‌های Point And Shoot و حسگر فول فریم دوربین‌های بدون آینه و دوربین های DSLR وجود دارد. فاکتورهای مانند محدوده داینامیک، عمق میدان، زاویه های دید و نویز همگی انها بر کیفیت و درک جامع یک تصویر موثر میباشند و تفاوت آن‌ها هم به طور قابل لمس شدنی میباشد. این متغییرها میان مدل های فول فریم و کراپ تا حدی کمی قابل لمس میباشند ولی کماکان بر ظاهر جامع یک عکس موثر هستند.

لنز با اهمیت میباشد. مدل لنزی که کاربران از آن بهره برداری میکنند، فواصل کانونی، دیافراگم و بازگردانی رنگ آن هم تاثیر بسیار بالایی بر تصویر پایانی شما خواهد داشت. کاربران با بهره مندی از یک دوربین Point And Shoot هیچوقت نمتوانند شخصیت را مانند یک لنز 50mm f/1.4 از پس زمینه کنار بگذارند. یا به عنوان نمونه هیچگاه نمیشود کارایی یک لنز آکاردئونی را با بهره بردن از لنز زوم بازسازی کرد.

چشمان عکاس. در پایان همواره میبایست در خاطر خود نگه دارید که دوربین صرفا یکی از لوازمی میباشد که در خدمت عکاس قرار گرفته است. بدون دانش لازم عکاسی، صبوری، نگاه، نوآوری، برنامه‌ریزی، زمان‌بندی، آگاهی نورپردازی ویرایش عکاس، حتی برترین و گران ترین دوربین جاهن نیز توانایی انداختن یک تصویر عالی را نخواهد داشت.

امکانات مختلف دوربین

الان وقت آن است درباره ویژگی های متفاوت دوربین که هم اکنون آن را خریداری کرده اید بیشتر صحبت کنید. برا اینکه تقاضا برای خریداری مدل های بدون آینه و دوربین DSLR تا حد زیادی بالا رفته است، شرکت های سرمایه‌گذاری بسیاری بر روی بخش تحقیقات و پیشرفت خود هزینه کرده اند و شرکت های زیادی نیز به این عرصه ورود کرده اند. هم اکنون شرکت های که حال تولید دوربین‌های DSLR و بدون آینه میباشند به شرح زیر است :

شرکت کانن، نیکون، سونی، فوجی، پنتاکس، المپیوس و پاناسونیک. با بودن این میزان از تولید کننده ها و تنوع ترین دوربین متفاوتی که میشود خریداری کرد، برگزیدن یک مدل از یک دوربین مورد نظر تا حد زیادی پیچیده میباشد.

پس پرسش این میباشد که برروی کدام شرکت و یا دوربین میبایست سرمایه گذاری کنیم؟ بله کاملا در است ، سرمایه گذاری. چنانچه تصمیم دارید عرصه عکاسی را به طور بسیار با دغدغه دنبال کنید، می بایست در طول مدت لوازم جانبی زیادی را در اختیار داشته باشید. این لوازم امکان دارد دوربین، لنز، فیلتر، فلاش، کارت حافظه یا هر لوازم دیگری نیز نام داشته باشد. صرف نظر از نوع لوازم، ویژگی مدلی که خریداری میکنید بسیار اهمیت دارد. در حالتی که یک حرکت اشتباه انجام بدهید، فروش همه لوازمی که خریداری کرده اید جا به جا کردن آن‌ها با مارک بهتر بسیار مشکل و پرهزینه میشود. اضافه بر این زمانی هم نیاز دارید تا آموزش نحوه استقاده کردن از تجهیزات جدید را آموزش ببینید.شرکت نیکون و کانن قطعا جزو عظیم ترین شرکت های تولید دوربین و لنز/تجهیزات میباشند و سم زیادی از بازارها جهانی برا به خود اختصاص داده اند ولی شرکت سونی تا حد زیادی بر روی مدل های بدون آینه تولید خود تمرکز میکند (در مقایسه با خط تولید اخیر نیکون Z و کانن R). دوربین خانواده X شرکت فوجی نیز بینظیر میباشد. این مدل ها کیفیت عکس بینظیری را دارا میباشند و مجموعه لنزهای تولید شده برای آن‌ها هم روز به روز در حال به روزرسانی میباشد.

بعضی از تولید کننده ها مثل المپیوس و پاناسونیک نیز کارایی نسبتا خوبی را در بازار های جهانی تجربه کرده اند. این شرکت ها با محصولات سه چهارم و میکرو سه چهارم خود به خصوص در عرصه تصویربرداری بسیار کارآمد عمل میکنند. مانند شرکت سونی و فوجی این شرکت ها هم در عرصه دوربین‌های بدون آینه متخصص میباشند و در عرصه دوربین‌های DSLR کاراآیی بخصوصی از خود نشان نداده اند. دوربین‌های بدون آینه قطعا آدینه خوبی در جهان عکاسی خواهد داشت، خصوصا هم اکنون که شرکت نیکون و  شرکت کانن هم به این عرصه ورود کرده اند. پس در حالتی که مشکلی با فناوری های به روز نخواهید داشت، قطعا عالی میشود نیم نگاهی به جهان بدون آینه نیز بیاندازید.

از دیگر حرکت های که میشود صورت داد، این میباشد که از کاربرانی که سراغ دارید و دوربین حرفه ای را در اختیار خود دارند، کمک بخواهید. در حالتی که شخص مورد نظر یک عکاس عالی میباشد، خوب میباشد همان لوازمی را خریداری بکنید که او در پیش از این خریداری کرده است. به این حالت میشود همه پرسش های خود را از آن شخص سوال بکنید و حتی در آینده لوازم او را به امانت ببرید. این مسئله به ویژه در حالتی که عکاس مورد نظر کارکشته است بسیار زیاد به شما یاری خواهد رساند چرا که دیگر لازم نمیباشد که روزها در  فضای مجازی بچرخید تا بتوانید تصمیم درست را اتخاذ بکنید.

همه چیز به شما بستگی خواهد داشت

درباره برگزیدن مارک دوربین همیشه میبایست به دوربین به شکل لوازمی برای دست پیدا کردن به هدف تصور داشته باشید. بدون داشتن اگاهی های فنی و خلاق بودن، صرف نظر از ویزگی دوربین مورد بهره برداری کنید، بههیچ عنوان نمیتوانید تصویرهای عالی داشته باشید. خواندن، آموزش و تکرار بسیار با اهمیت میباشد و تنها روش موجود برای مبدل شدن به یک عکاس عالی میباشد. لازم نمیباشد هر لحظه لوازم به روزی تهیه کنید که به هیچ عنوان به آن‌ نیاز پیدا نخواهید کرد. بعد از آنکه به عکاس حرفه ای تبدیل شدید، دقیقا متوجه میشوید که برای تبدیل شدن به یک عکاس عالی به چه لوازمی نیاز پیدا میکنید.

https://photographylife.com/nikon-vs-canon-vs-sony

عکاسی در نور کم
بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *