دوربین نیکون Z6II و Z7II معرفی شدند

شرکت نیکون از دوربین نیکون Z6II و Z7II رونمایی کرده است. این تولیدات نسل به روز مدل های فاقد آینه سری Z شرکت نیکون میباشند که توانایی پردازندگی زیادی خواهند داشت، از دو عدد رم حافظه پشتیبانی خواهد کرد و قابلیت های فوکوس خودکار و عکسبرداری پشت سر هم آن‌ها هم بروزرسانی و بهتر شده است.

برای اشخاصی که اطلاعات زیادی از بازار در اختیار ندارند، احساس میکنند که این مدل ها از قدیمی میباشد اما دوربین های بدون آینه Z6 و Z7 تنها دو سال گذشته رونمایی شده اند. اما سرعت زیاد تغییرها در بازار مدل های فول فریم سبب شده است که فکر بکنند این مدل ها خیلی وقت پیش عرضه شده‌اند. الان نزدیک دو سال بعد از ارائه نخستین مدل های خانواده Z شرکت نیکون از Z6II و Z7II رونمایی کرده است.

با اینکه این مدل ها ورژن تغییر کرده مدل های پیشین میباشند و یک دوربین صدرصد به روز نمیباشند. شرکت نیکون با ارائه مدل های Z6 و Z7 کارایی بسیار عالی داشته اند و دوربین‌های به روز نیز به جای آنکه کاملا از اول آغاز بکنند، از همان نقطه های قوت بهره برداری میکنند.

p8frRyNrajxAGCXWejA2Qd 1024 80

شرکت نیکون دوربین Z6II و Z7II از بیرون صدرصد مشابه به دوربین های پیشین خود میباشند و تغییرات با اهمیت در درون آن‌ها اتفاق افتاده است. این دوربین ‌های سطح بالای شرکت نیکون از پردازنده Expeed دوگانه برای عکسبرداری پشت سر هم با سرعت زیاد بهره برداری می‌کنند و عمق بافر آن‌ها هم بالاتر رفته است. توانایی پردازشی زیادتر این مدل ها هم قابلیت فوکوس خودکار با کمک چشم انسان و حیوانات را نیز در وقت تصویربرداری مهیا میکند و میشود در محیط های نوری تا -6EV با دیافراگم f/2 هم از فوکوس خوداری بهره برداری بکنند.

عکسبرداری پشت سر هم پر سرعت

هر دو مدل در عکاسی پشت سر هم سرعت بسیار عالی و زیادی را دارا میباشند اما اکنون پر سرعت تر نیز خواهند شد. سرعت عکاسی پشت سر هم دوربین نیکون Z6II برابر با 14 فریم بر ثانیه میباشد و می‌‎تواند تا 124 عکس 12 بیتی RAW یا 200 عکس JPEG این سرعت را حفظ کند. نیکون Z7II نیز می‌تواند سرعت 10 فریم بر ثانیه را برای 77 عکس 12 بیتی Raw و همچنین 200 عکس JPEG حفظ کند.

درست است که نرخ فریم Z6II بیشتر است ولی سرعت عکاسی پیاپی 10 فریم بر ثانیه‌ی Z7 برای دوربینی با این رزولوشن فوق‌العاده است و عمق بافر Raw هر دو دوربین نیز فوق‌العاده است.

bjiaJYT4ToKt6ijo2jdzfc 970 80

حسگر

بیشتر شدن توانایی پردازشی و توانایی حافظه‌ی هر دو دوربین شرکت نیکون Z6II و Z7II به شکل بینظیری بیشتر شده است ولی حسگر ها همان چیزی میباشند که در دوربین های پیشین مورد بهره برداری قرار میگرفت.شرکت نیکون Z6II از یک حسگر 24.5 مگاپیکسلی بهره برداری می‌کند و ممکن است به عنوان یک دوربین همه فن حریف شناخته بشود.دوربین Z7II هم همان حسگر 45.7 مگاپیکسلی Z7 را خواهد داشت.

همانگونه که مطلع هستید سری Z یک دوربین به روز دیگر نیز خواهد داشت. دوربین عکاسی نیکون Z5 با حسگر 24 مگاپیکسلی رده پائین‌تر از Z6II میباشد و برای اشخاصی تولید میشود که تصمیم گرفته اند به دوربین‌های فول‌فریم نیکون روی آورند.

تصویرداری با دوربین نیکون Z6II و Z7II

هر دو مدل قابلیت تصویربرداری با رزولوشن 4K 60P را خواهند داشت. دوربین Z7II از همان اول این قابلیت را به همراه دارد اما دوربین نیکون Z6II تا فوریه 2021 امکان پشتیبانی از این ویژگی را نخواهد داشت.

با وجود این دوربین نیکون Z7II از همان اول از تصویربرداری 4K 60P پشتیبانی خواهد کرد ولی این ویدیوها را به شکل کراپ شده با فرمت DX ثبت می‌کند اما Z6II بعد از به روز کردن فیلم های 4K را با بهره برداری از عرض کامل حسگر ثبت میکند. مشتریان دوربین Z6II می بایست مدت زیادی برای بهره برداری از ویژگی تصویربرداری 4K 60p صبوری بکنند اما با این حال Z6II انتخاب بهتری برای تصویربرداری میباشد چرا که اولا خبری از فاکتور کراپ نمیباشد و ثانیا به خاطر داشتن فتوزیت‌های بزرگتر محدوده داینامیک و مدیریت نویز آن هم خیلی عالی شده است.

اسلات کارت حافظه دوگانه

دوربین‌های Z6 و Z7 اورجینال به خاطر پشتیبانی از یک اسلات حافظه XQD انتقادهای بسیاری را به دنبال داشته است. با بروزرسانی های برنامه بعدی این مدل ها از فرمت CFexpress هم که از لحاظ فیزیکی مشابه به کارت‌های XQD میباشند پشتیبانی خواهد کرد. با این حال درخواست‌های بسیاری در میان عکاس‌ها و تصویربردارها برای منعطف بودن و امنیت اسلات دوگانه وجود خواهد داشت.

به این دلیل شرکت نیکون در این مدل های به روز از یک عدد اسلات CFexpress و یک عدد اسلات UHS-II استفاده کرده است. این موضوع برای فیلمبردارهایی که دوست دارند از کارت‌های مشابه برای تصویربرداری بهره برداری کنند خیلی عالی نمیباشد اما برای اشخاصی که از دیگر مدل های نیکون به این دوربین‌‎ها کوچ کرده اند تصمیم بسیار عالی میباشد.

دوربین‌های حرفه‌ای نیکون
بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *