دوربین DSLR چیست ؟

دوربین DSLR چیست ؟

andrik langfield nrWN9GJ 4FY unsplash

 

« DSLR » کوتاه شده کلمه اول جمله روبرو است « Digital Single Lens Reflex » که به معنی « دوربین دیجیتال تک لنزی بازتابی » میباشد.

به زبان گویا تر، دوربین DSLR ، یک دوربین دیجیتال میباشد که با بهره مندی از یک ویژگی آینه، نور را از لنز دوربین رد کرده و به طرف چشمی اپتیکی ( optical viewfinder ) پرتاب میکند؛ (چشمی اپتیکی، یک چشمی میباشد که در عقب دوربین عکاسی تعبیه شده است و با بهره مندی از آن میتوانید ببینید که از چه شئی در حال عکاسی هستید) و بعد از آن آینه از مکان اول خود حرکت کرده و جای خود را تغییر میدهد و این کار سبب خواهد شد که نور اجازه ورود داشته باشد تا به صورت کامل از سنسور تصاویر رد بشود.

با اینکه دوربین های (DSLR) با ویژگی تصویربرداری، از سال های آخر قرن نوزدهم به عنوان لوازمی برای ضبط فیلم و ویدئو، در انواع و اقسام های متفاوتی روانه بازارهای جهانی شد، ولی نخستین دوربین DSLR تجاری دارای سنسور تصاویر در سال ۱۹۹۱ به روانه بازار های جهانی شد.

دوربین های DSLR بر عکس مدل های خانگی (کامپکت) و دوربین های موبایل، عموما از لنزهای ثابت بهره برداری میکنند.

دوربین DSLR

دوربین DSLR به چه شکل فعالیت میکنند؟

تصاویر شخصیتی که در مقابل دوربین میباشد و کاربر با استفاده از چشمی دوربین DSLR ، آن را مشاهده میکند از راه لنز به دوربین انتقال داده می شود؛ یعنی اینکه که شما قابلیت این را خواهید داشت تا به شکل کامل به سوژه ای که تصمیم دارید از آن عکاسی کنید اشراف کامل داشته باشید.

نور از طریق سوژه به طرف لنز پرتاب میشود و از آن رد خواهد شد و از راه لنز به یک آینه برخورد میکند که با یک زاویه ۴۵ درجه در درون دوربین تعبیه شده است؛ می تابد. بعد از آن آینه، نور را به شکل عمودی به طرف یک منشور 5 وجهی هدایت خواهد کرد. منشور، با راهنمایی نور با استفاده از دو آینه جدا از هم، نور عمودی را به نور افقی مبدل می کند، و در پایان نور را به چشمی خواهد رساند.

زمانی که کاربر کلید شاتر را لمس میکند و عکسبرداری میکند، آینه بازتابنده به طرف بالا حرکت خواهد کرد، مسیر عمودی را سد کرده و به طور مستقیم و در یک خط راست به نور مسیری برای رد شدن خواهد داد. و بعد از آن شاتر گشوده شده و نور به شکل مستقیم به حسگر تصاویر خواهد رسید. تا وقتی که سنسور تصاویر، عکس را ثبت بکند شاتر گشوده خواهد ماند، و بعد از ان شاتر بسته  و آینه به زاویه ۴۵ درجه بازخواهد گشت تا حرکت نور به طرف چشمی ادامه پیدا کند.

دوربین DSLR

در پروسه بعدی، پردازنده تصاویری بسیار پیچیده در دوربین شروع میشود، پردازشگر دوربین، موارد مورد نیاز را از حسگر تصاویر تحویل گرفته، آن را به یک فرمت استاندارد تبدیل خواهد کرد، و بعد از آن اطلاعات را در کارت حافظه ( مموری اس دی ) ثبت خواهد کرد.

همه مرحله های کارایی دوربینی که در بخش های بالا به آن اشاره داشتیم، در وقت بسیار اندکی اتفاق خواهد افتاد؛ و برخی دوربین های DSLR پیشرفته ای توانایی آن را دارند تا این پروسه ها را در یک ثانیه، ۱۱ مرتبه پشت سر هم انجام بدهند!

برای دیدن قیمت ها و خریداری  دوربین های DSLR به سایت پارس دوربین مراجعه کنید.

کانن، نیکون یا سونی؛ لنزهای دوربین‌های بدون آینه
بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *