عکاسی از غروب پاییز

بدون شک تمامی مردم غروب آفتاب را یک حرکت زیبا تلقی میکنند. با آغاز فصل پاییز به یقین این صحنه بسیار مهیج تر به نظر می آید. و با این حال ممکن است عکاسی از غروب پاییز تکراری به نظر بیایید ولی لذت مخصوصی در آن در جریان میباشد و همچنان میباشند افرادری که با به دانش خلاق خود تصویرهای مختلفی نسبت به بقیه ثبت خواهند کرد. ثبت لحظه آخرین پرتوهای خورشید دائما به آن شکلی که ما تصمیم داریم پیش نخواهد رفت، در این مطلب با ما هم قدم بشوید تا با آموزش نکته های که برای عکاسی از غروب پاییز نیاز میباشد تا این نورهای طلایی رنگ را از دست ندهید.

نکته های که در این مقاله ذکر میکنیم از اصولی میباشد که برای عکاسی از غروب پاییز میبایست آنها را انجام بدهید:

قدم اول: لنز را تمیز نگه دارید

اشکالی که همه علاقه مندان به عکاسی منظره با آن روبرو میباشند گرد و غبار و شن و ماسه و قطره های آب و غیر میباشد. هر وقت که لوازم عکاسی را در منظره های که تصمیم داریم در آن عکاسی از غروب پاییز را سروع بکنیم به کار ببریم قطعا کثیف خواهد شد و هیچ زمانی، هیچ لوازمی به مقدار عدسی لنز لکه دار نخواهد شد.

چنانچه باور این موضوع کافی نمیباشد بعد از چند ساعت عکسبرداری نگاهی به عدسی خود بکنید. حال چنانچه لنز کثیفه خود را رو به آفتاب نگه دارید حتی ظریف ترین ذرات خاک مکدر بر روی عکسی که دوربین می اندازد نمایان خواهد شد.

با اینکه که میشود ذرات را با ادیت اصلاح بکنیم و از میان برداریم اما با پاک کردن عدسی لنز می شود در زمان و کیفیت صرفه جویی زیادی بکنیم.

با وجود این که این کار بخشی از تمرین تنظیمات دوربین به شمار نمیرود ولی میشود گفت در اصول عکاسی مناظره غروب آفتاب این نخستین مرحله قابل ذکر میباشد پس به دنبال داشتن لوازم پاک کننده در کیف دوربین موردی مهم میباشد.  لوازم مانند دستمال میکروفیبر مخصوص لنز دستمال های مرطوب مخصوص لنز خودکارهای لنز و راکت بلوور.

مرحله دوم: استفاده از سه پایه

ممکن است بدون داشتن سه پایه عکاسی از غروب آفتاب قابل انجام باشد اما عادت به بهره بردن از سه پایه مزیت های بیشماری را به شما ارئه میکند. بهره بردن از سه پایه عموما از سرعت شما میکاهد اما این به در نوع خود یک حرکت منفی به شمار نمیرود.

پس از رسیدن به قاب بندی استاندارد میشود تمرکز خود را به سمت نوردهی بکشانید. توجه ویژه به نوردهی، مسئله چالشی در عکاسی از غروب آفتاب میباشد و یاری بسیار خوبی به ثبت عکسی مهیج خواهد کرد. البته می بایست دقت کنید که سه پایه را به نحوی در زمین بگذارید که بشود بعد از انداختن عکس زوایایی خود را عوض بکنید.

ارتفاع دوربین را در تا جایی بیشتر بکنید و نیز نزدیک به سطح زمین در کم ترین ارتفاع قابل عکاسی از غروب بیاندازید، با این حرکت توانایی ان را خواهد داشت تا تصویرهای با تنوع زیاد را به شما ارائه بکند تا اینکه به عنوان نمونع با ۵۰ تصویر یکسان از یک ارتفاع به منزل بیایید.

با رفتن آفتاب بدر زمان غروب ,نور به سرعت از بین خواهد رفت و این خود دلیل خوب دیگری میباشد برای بهره بردن از سه پایه. مه شدن سریع نور به این معنی میباشد که سرعت شاتر شما کم خواهد شد و در این محیط ها نمیشود دوربین را با دستان خود نگاه دارید. چنانچه دوربین روی سه‌پایه قرار بگیرید دیگر استرس لرزیدن دست را نداشته باشید.

با اینکه باید عنوان کنیم  که در سرعت‌های کم شاتر باید به لوازمی که امکان دارد در پیش زمینه شما حرکت کند، دقت زیادی باید بکنید. به عنوان نمونه درختهایی که باد آنها را در پیش زمینه تکان خواهد داد در سرعت کم شاتر سبب خلق لرزش یا موشن بلر نخواهد شد.

مرحله سوم: با فرمت خام تصویر ثبت بکنید

به جز برخی موردهای استثنایی که عکسبرداری با فرمت jpg پیشنهاد میکنیم عکسبرداری با فرمت خام کار حرفه‌ای تری میباشد مخصوصا در عکسبرداری از غروب . فرمت jpg صرفا در محیط های استثنایی مانند زمانی که تصمیم ندارید تصویر خود را بر روی رایانه پردازش بکنید پیشنهاد خواهد شد.

به شخصه ادیت تصویر بر روی رایانه را بخشی از لذت عکسبرداری طلقی میکنیم. این حرکت به شما موقعیت کشف قسمت های خلاقانه را در تصویری که گرفته‌ اید را خواهد داد. عکسبرداری با فرمت خام همه اطلاعات تصویر را نگه خواهد داشت و قدرت عمل را در ادیت تصویرها تا حد زیادی باز میکند.

مرحله چهارم: واید عکاسی کنید و بعد زوم را انجام دهید 

در عکاسی از غروب آفتاب و در کل عکاسی از منظره ها عکاسان عموما در پی منظره ای وسیع هستند. فواصل کانونی ۱۴ تا ۲۴ میلیمتر نقطه شروع بسیار عالی میباشد تا هر موردی که مد نظر شما میباشد در قاب بندی جا بگیرد. چنانچه با زوایایی وایدتر و گسترده تر عکاسی بکنید میشود غروبی درام وار ثبت بکنید. برای گرفتن تصویرهای دراماتیک میشود بعد از گرفتن تصویر با لنز واید لنز خود را تغییر بدهید و از لنز لزوم هم بهره برداری بکنید.

از فواصل کانونی متغییر بهره برداری بکنید و تلاش داشته باشید بخش های مختلفی از صحنه را با حضور آفتاب در آنها ثبت کنید. تلاش بکنید شئی های متفاوت را در برابر نور آفتاب به حالت ضد نور در بیاورید. تنها میزان خلاقیت شماست که می‌تواند شما را محدود کند زیرا که هیچ فاصله کانونی قانونی وجود ندارد.

مرحله پنجم: تنظیم دوربین را بر روی مود اولویت دیافراگم بگذارید

این مسئله ممکن است از قسمت های قابل صحبت باشد اما می بایست بدانید که نباید قطعا روی مود دستی عکسبرداری بکنید تا عکاس نامیده بشوید. البته این جمله به این معنی نمیباشد که نباید روی مود دستی عکسبرداری کرد، اما حالت اولویت دیافراگم نقطه شروع مهیجی میباشد و در عکاسی غروب آفتاب حالتی استاندارد طلقی میشود.

به هر ترتیب کارایی این مود در میان دوربین‌ها یکنواخت نیست اولویت دیافراگم یعنی میشود دیافراگم را در جایی که مورد نظر شما میباشد تنظیم بکنید و دوربین به صورت اتوماتیک سرعت شاتر را تنظیم میکند تا نور دهی مطلوب به دست آید. در این حالت دیافراگم فقط در حالتی که شما تصمیم داشته باشید تغییر میکند و این می‌تواند خیلی مهم قرار بگیرد چرا که که دیافراگم تشخصی میدهد که چه میزانی از صحنه واضح است.

مرحله ششم: دیافراگم را روی عددی بزرگ بگذارید یا از دیافراگم های بسته تر بهره ببرید

دیافراگم مسئله ای سردرگم کننده میباشد این ممکن است به این دلیل است که رقم ها و عددها یا شماره f در حقیقت رقم های کسری میباشند. یعنی هر مقدار عدد f شما بیشتر بشود در حقیقت به عدد ای کوچک تر خواهید رسید. همان گونه که عرض کردیم دیافراگم مسئله ای سر درگم کننده میباشد. تنظیم های دیافراگم در حقیقت عمق میدان یا میزان فوکوس صحنه را تعیین خواهد کرد.

مرحله هفت: ISO را پایین بگذارید 

زمانی که ISO را پایین قرار بدهید پارازیت به مراتب کمتری در تصویر بوجود می آید که سبب شده عکس واضح تر و زیباتر به نظر بیایید. مقدار نویز در کمترین حدی که در تنظیمات دوربین شما ممکن میباشد را پایین بیاورید که عموما ۱۰۰ یا ۲۰۰ میباشد. البته در برخری موارد به ‌شکل استثنایی نمیبایست ISO را تا این حد کم بکنید.

مرحله هشتم: از صفحه نمایش دوربین برای قاب بندی و عکسبرداری بهره برداری بکنید.

در عکاسی از غروب پاییز عموما ناچاریم دوربین را مستقیم به سمت سرچشمه نور هدایت بکنیم. پس عالی میشود  مستقیم از طریق Visor به آفتاب مشاهده کنیم تا چشم شما آسیب نبیند. اینجاست که نمایشگر دوربین به یاری شما خواهد آمد. چنانچه دوربین شما نمایشگر قابل حرکت دارد می توانید به سادگی تصویرهای از زاویه پایین تر ثبت بکنید بدون آنکه مجبور بشوید بر روی زمین دراز بکشید.

مرحله دهم: صبر داشته باشید

این بخش قسمتی از تنظیم های دوربین نمیباشد اما به مقدار با اهمیت میباشد. پس از این که آفتاب از خط افق پایین برود به سرعت مکان عکسبرداری را ترک نفرمایید. همانگونه که نور و رنگ‌هایی که در آسمان مشاهده میکنید را بنگرید و به آنها دقت بکنید و بازهم عکاسی بکنید. عموما برترین نور وقتی به وجود می آیند که آفتاب با افق خداحافظی کرده است.

مخصوصاً چنانچه شانس شما زیاد است و چند تکه ابر هم نزدیک خط افق وجود دارد و انعکاس نور و رنگ در آنها به خوبی دیده میشوند.

سخن آخر

عکاسی از غروب آفتاب ممکن است حرکتی خیلی مهیج به نظر برسد برترین نقطه قوت این سبک عکاسی این میباشد که برای داشتن چنین تصویرهای لازم به رفتن به راه های زیادی نمیباشد. عموما هر روز غروب آفتاب در جایی در اطراف شما به گونه ای اتفاق خواهد افتاد که بشود از آن عکسبرداری کرد حتی در حیاط عقبی منزل خودتان. پس دوربین خود را در خارج بکنید و از قدم‌های فوق ایده دریافت بکنید. مانند هر سب عکسبرداری دیگر تکرار و تمرین سبب قدمهای مثبت خواهد شد. و نیز با بیشتر شدن تخصص های شما در عکاسی از غروب که خیلی دم دست و حاضر میباشد اعتماد به نفس شما بیشتر خواهد شد و این امر سبب خواهد شد به قصد تصویر گرفتن از جای خود بلند شده و به مسافرت بروید.

پایان

آموزش عکاسی حیات وحش
بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *