عکاسی در نور کم

عکسبرداری یعنی ثبت نور و عکاسی در نور کم ، عموما تاریک، بدون وضوح و بیرون از فوکوس ثبت خواهند شد. با بهره بردن از لوازم بسیار پر هزینه مثل دوربین‌های فول‌فریم فوق حرفه ای با نویز پایین مانند سونی a7R III یا لنز‌های دریچه باز مثل لنز نیکون AF-S 105mm f/1.4E ED می شود این ضعف را تا حد زیادی رفع کرد. ولی چنانچه این ویژگی ها را در دسترس خود نخواهید داشت، با خواندن این مقاله، 10 مورد از نکته های مخصوص عکاسی در نور کم در تاریکی یا نور پایین را آموزش میبینید.

1- لنز‌های متفاوت و مزیت ها و نقص های هر یک چه میباشند

زمانی که صحبت از عکاسی در نور کم پیش می آید، نخستین راهکار بیشتر کاربران کارکشته، استفاده از لنز‌های پر سرعت پرایم میباشد. لنز‌های پر سرعت به مدل های اطلاق می‌شود که دیافراگم آنها از f/2 یا f/2.8 پایین تر باشد و توانایی آن را خواهند داشت تا با دیافراگم های بسیار باز خود، از حرکت های سریع شاتر بهره برداری بکنند. بیشتر این مدل ها از خانواده پرایم میباشند، یعنی فواصل کانونی آنها بدون تغییر میباشد و قطعا نمیشود با استفاده از آنها عمل زوم را انجام داد.

پس میبایست برای قاب بندی یک شخصیت، دوربین را به آن نزدیک و دور بکنید. ولی این مدل ها همواره نیز برای عکاسی در نور کم استاندارد و عالی نخواهند بود. بالاخص وقتی که قابلیت حرکت نداشته باشید، کار کشیدن از این مدل ها کار بسیار طاقت فرسایی خواهد شد. خیال کنید برای عکسبرداری از یک مراسم عروسی، کنفرانس، اتفاقات فرهنگی در سالن های بسته یا نیز در عکاسی خیابانی در شب ، به شما مکانی را اختصاص میدهند تا از آن مکان به کار خود مشغول باشید.

فرض را بر این بگذارید مکانی برای عکاسان خبری یا یک صندلی ویژه عکاسان. در این شرایط بهره بردن از یک مدل پرایم که قابلیت این را نخواهد داشت شخصیت ها را دور یا نزدیک بکند کاری تا حد زیادی مشکل و پیچیده خواهد شد.

عکاسی در نور کم

2- مدل های زوم بسیار گران جایگزین مدل های پرایم خواهند شد

بیشتر لنز‌های پر سرعت که دارای دیافراگم‌های باز هستند تا حد زیادی پر هزینه نیز میباشند. طراحی عدسی‌ها و فناوری های این لنز‌ها تا حد زیادی پر هزینه میباشد و به یقین به همین خاطر میباشد که اکثر لنز‌های زوم با قیمت پایین فروخته میشوند، دارای دیافراگم‌های بسته‌ و تغییر کننده میباشند.

به عنوان نمونه لنز نیکون Nikon AF-S 70-200mm f/2.8G ED VR II حدود 4 برابر لنز نیکون Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6G VR با بیشترین حالت گشودگی دیافراگم f/4.5 هزینه بر میدارد. مدل های پرایم فقط برای وقتی کارایی خواهد داشت که عکاس برای گرفتن عکس از لحاظ حرکتی دستش باز باشد.

پس عکسبرداری تئاتر، عکسبردرای از پشت صحنه فیلم ها، عکسبرداری از جشن ها، عکسبرداری از اتفاق های خبری به مقام یک خبرنگار و دیگر شرایط که نیاز میباشد به صورت دائم در جایی صبر کنید و در انتظار سوژه بمانید، با مدل های پرایم کاری سخت و تقریبا غیر ممکن میباشد.

3- آموزش ترکیب مشکل سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو

رسیدن به نورسنجی مناسب، قابلیت خلق تعادل میان این سه گزینه میباشد: سرعت شاتر، دیافراگم و حساسیت. این سه نکته با اهمیت در نوردهی، دقیقا مشابه چیزی میباشد که سبب خواهد شد تا کاربران پیشرفته نیز بعضی مواقع از تنظیم های اتوماتیک بهره برداری بکنند.

چرا که تا حد زیادی سخت میباشد که به شکل دائم برای هر تصویر و مکانی، این سه نکته را تحلی بکنیم. بیشتر کاربران کارکشته نیز با اینکه تنظیم های سرعت شاتر و دیافراگم را خود مدیریت می‌کنند، ولی تنظیم های ایزو را به مدل های بسیار حرفه ای  محول میکنند تا در مواقع حساس، خود دوربین نور کم را بهبود ببخشد.

اما چنانچه کماکان در اول راه میباشید یا در پی راهی پر سرعت هستید، برترین روش این میباشد که دیافراگم لنز خود را روی گشوده ترین حالت ممکن بگذارید و ایزو دوربین را تا حد ممکن میباشد زیاد کنید.

این بالا بردن ایزو میبایست تا حدی زیادی که قابلیت داشته باشید سرعت شاتر را تا 1/125 ثانیه ببرید. معمولا هر میزان سرعت شخصیت ها بالاتر برود میبایست سرعت زیادتر بشود. به عنوان نمونه برای عکسبرداری از یک مراسم عروسی باید توانایی ان را داشته باشید از سرعت‌های 1/250 یا 1/500 ثانیه بهره برداری بکنید تا به یقین برسید که هیچ بخشی از سوژه‌های در حال حرکت تار نمیشوند.

4- مقابله با فوکوس کند در نور کم

از نکات بسیار با اهمیتی که بیشتر علاقه مندان به آن توجه ویژه ای نداشته اند که بیشتر مواقع، بهره برداری از دیافراگم های بسیار پرسرعت مثل f/1.8 یا f/1.4 سبب کند شدن وضوح اتوماتیک خواهد شد. پس شاید عالی خواهد شد در چنین مواقعی از وضوح دستی بهره برداری کنید.

فوکوس دیافراگمایراد وضوح دستی این میباشد که بسیار کندتر و سخت تر از فوکوس اتوماتیک تنظیم خواهد شد، ولی مزیت آن نسبت به وضوح اتوماتیک این میباشد که دیگر متغییر نخواهد شد. پس لازم است یک‌بار روی سخصیت وضوح کنید و بعد بدون آنکه فاصله خود را تا سوژه را تغییر دهید، از همان نقطه ای که ایستاده‌اید پشت سر هم تصویر برداری بکنید.

از یاد نبرید که بیشتر مدل های پیشرفته امروزی که دارای قابلیت LiveView میباشند این قابلیت را خواهند داشت تا در زمان وضوح دستی، روی شخصیت بزرگنمایی نیز داشته باشند. میزان زوم وابسته به نوع دوربین عموما 5 یا 10 برابر بزرگتر میباشد. در این زوم توانایی ان را خواهید داشت به خوبی وضوح دستی دوربین را تحلیل کنید و آن را با دقت بالایی تنظیم بکنید.

البته در حالتی که زیاد از صفحه نمایش LCD دوربین بهره برداری کنید، احتمالا منابع تغذیه زیادی مصرف میشود و عالی میباشد ترجیحا یک منبع تغذیه زاپاس همواره با خود داشته باشید یا حداقل از شارژ کامل منبع تغذیه دوربین پیش از عکاسی اطمینان حاصل کنید.

5- بهره مندی از نور طبیعی

عکاسان کمتر پیش می آید که برای عسکبرداری در شرایط نور پایین بیرون از سالن، از فلاش بهره مند بشوند. بهره مندی از نور طبیعی بسیار مهم تر و مهیج تر از نور فلاش بالا جهنده میباشد. خصوصا چنانچه در مکانی عکسبرداری کنید که فلاصله شما تا شخصیت یا فاصله شخصیت تا زمینه پشت سرش بالا نرود، نور فلاش عموما حاصل بسیار عالی از عکسبرداری محیط به شما تحویل نخواهد داد.

به عنوان نمونه زمانی که برای عکسبرداری از یک مراسم حضور دارید، توانایی آن را خواهید داشت تصویر هایی که مقابل بنر‌های تبلیغی انداخته میشود را با استفاده از فلاش ثبت بکنید، ولی برای تصویر هایی که در مکان سالن انداخته می‌شود، نور فلاش عموما یا بسیار تیز و یا بسیار کمرنگ و رنگ پریده خواهد شد.

ایزو در مثلث نوردهیحتی زمانی که امکان دارد روی سایه‌هایی تند را در زمینه خلق بکنید و معمولا چنانچه فاصله شخصیت تا زمینه پشت سرش بالا برود، پس زمینه تا حد زیادی تاریک میشود. به همین خاطر میباشد که بیشتری از عکاسان با تجربه ترجیح خواهند داد به جای بهره مندی از فلاش، با بالا بردن زیاد ISO از نور طبیعی بهره ببرند.

با اینکه این عمل به یقین سبب بالا رفتن نویز عکس های شما خواهد شد، ولی چون معمولا این تصویرها در ابعاد خیلی بزرگ چاپ نخواهند شد، بعدها میشود با نرم‌افزارهایی مانند لایتروم، این نویز را از بین برد و تصویر هایی طبیعی تر با نور محیط در اختیار داشته باشید.

6- تا حد ممکن به شخصیت ها نزدیک تر بشوید

عکسبرداری از فاصله بسیار دور به معنای بهره مندی از فواصل کانونی بیشتر و عموما لرزش دست زیادتر میباشد. برای همین میباشد که جمع کثیری از عکاسان ورزشی، علاقه دارند حتی در پر ازدحام ترین مکان های خبری هم تا حد امکان به شخصیت ها نزدیک بشوند.

در این محیط های که امکان دارد به یک لنز پرایم با فواصل کانونی پایین احتیاج پیدا کنید تا توانایی آن را داشته باشید از تمامی صحنه عکاسی کنید. پس عالی خواهد شد که در کنار لنز‌های تله زوم بلند، یک لنز پرایم 50mm یا کمتر هم به همواره در کنار خود قرار بدهید تا در این مواقع تصویر از دست نرود.

7- از مدل هایتان تقاضا کنید حرکت شوند

اصلا احساس خجالت نداشته باشید. بیشتر مواقع امکان دارد در فضای یک سالن یا خیابانی که جشن در آن حال برپایی میباشد، بعضی نقطه ها را میبینید که نور خیلی عالی دارند. نورپردازی سالن، نورهای موضعی روی دیوار‌ها، پرژکتور‌های کناره‌های استیج، همه اینها امکان دارد بعضی نقطه ها را نورانی و زیبا خواهند کرد.

توانایی آن را دارد از مدل هایتان تقاضا بکنید تا چند متر از جایی خود حرکت بکنند. در این حالت بدون نیاز به فلاش نیز میشود تصویرهای هایی با نورپردازی عالی ثبت بکنید.

8- از عکاسی پشت سر هم بهره برداری بکنید

photo iconبعد از آنکه نکته های نوردهی یعنی سرعت شاتر، دیافراگم و حساس بودن را تنظیم شد، عالی میشود دوربین را روی مود عکسبرداری پشت سر هم یا Burst Mode قراربدهید. در این مود از هر لحظه دست کم سه تا پنج خیلی نزدیک به هم خواهید داشت و میشود یقین داشته باشید که دست کم یکی از آنها دارای نکات مورد نظر و مطلوب شما میباشد.

به عنوان نمونه چنانچه شخصیت در حال تحرک باشد و در یک یا دو تصویر دست یا پای او تار بشود، دست کم در یک یا دو تصویر بسیار درست انداخته شده اند. به این شکل ریسک از بین رفتن صحنه‌ها کمتر خواهد شد و میشود بعدا در منزل و با فرصت لازم تصویرهای عالی را سوا بکنید. و نیز توانایی آن را خواهید داشت تا بعد با یکی کردن این تصویرها در برنامه های ادیت، بعضی از بخش های که دارای خطا میباشند را ادیت بکنید.

9- صحنه را تحت نظر داشته باشید 

زمانی که برای عکسبرداری به جشنی میروید خیلی اهمیت دارد که رفتار حرفه ای را رعایت بکنید. منظورمان این است که فرد حرفه ای از پیش اطلاع دارد چه اتفاقی کی و به چه شکل و در چه وقتی بروز میدهد. به عنوان مثال شما میبایست اطلاع داشته باشید که میهمانان جدید از کدام در به سالن خواهند امد؟ کادو ها را چه شخصی خواهد داد؟ میزبان از کدام طرف استیج پذیرایی را شروع خواهد کرد؟ برنامه بعدی چه میباشد و لامپ های سالن را چه شخصی خاموش و یا روشن خواهد کرد.

تحت نظر داشتن روند اتفاق های هر جشن، مطلع بودن در مورد اتفاقات بعدی و اطلاع داشتن تمامب این موارد و  حتی بیشتر از گزینه های ذکر شده، به شما یاری خواهد رساند تا توانایی پیش بینی در مراسم را بالا برید.

10- داستان گفتن را از یاد نبرید

توجه داشته باشید که عکاس می بایست قدرت قصه گویی یا Storytelling در خود مهیا بکند. شما نه فقط باید از اشخاص با اهمیت عکسبرداری بکنید، بلکه عکسبرداری از فعالیت های با اهمیتی که در جشن در حال رخ دادن است هم به دوش شما میباشد. به عنوان نمونه تصور کنید شما به یک جشن حنابندان سنتی در یکی از شهرهای غربی ایران دعوت هستید و از همه مهمانان عکس ثبت کرده اید.

ولی از حنایی که عروس و داماد در دست های خود قرار میدهند تصویری ثبت نکرده اید! یا به عنوان نمونه زمانی که برای عکسبرداری از معرفی یک ماشین جدید به یک مراسم دعوت هستید، میبایست تصویرهای عالی از آن ماشین نیز ثبت بکنید! ولی عکس معمولی از شخصیت ها چندان مهیج به نظر نمیرسد.

کانن، نیکون یا سونی؛ لنزهای دوربین‌های بدون آینه
بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *