کروماکی چیست ؟

کروماکی چیست ؟ : کروماکی (Chroma key) تکنیکی میباشد که در تصویر برداری و نیز در عکسبرداری برای جایگزینی قسمتی از عکس با یک عکس جدید بهره برداری می شود ، از این تکنیک عموما برای جایگزینی یک پس زمینه رنگی با تصویری متفاوت بهره برداری خواهد شد.

2 30

همانگونه که مشاهده میکنید قسمت چپ تصویر پایین یک صفحه ی سبز رنگ در پس زمینه وجود خواهد داشت ، و نیز دو شخصی که لباس سرهمی سبز رنگ به تن کرده اند تا شخصیت را نگه دارند. و بعد در عکس اصلی با بهره برداری از برنامه آن را ادیت کرده اند و پس زمینه و آدم ها را از میان برداشته اند. در حقیقت محدوده ی رنگ سبز (کروماکی) شفاف خواهد شد و ادیتور با بهره برداری از نرم افزار می تواند با تنظیم موردهای دیگر یک عکس جدید برای پس زمینه تعریف بکند ، مثل تصویر قسمت راست.

از پرده های کروماکی می شود هم در قسمت ویرایش ( بعد از عکاسی و فیلمبرداری ) و یا هم زمان با تصویربرداری بهره برداری کرد. اکثر برنامه های تلویزیونی مثل اخبار و برنامه های سرگرمی از کروماکی ها به شکل هم زمان بهره برداری می کنند.

دقت بکنید هر چیزی در تصاویر که در محدوده ی رنگ سبز مشخص شده باشد شفاف میشود ، پس چنانچه سوژه پیراهن سبز به تن بکند امکان دارد نیمه نارمرئی دیده بشود!

متداول ترین رنگ های مورد استفاده در پرده ی کروماکی رنگ های سبز و آبی میباشند ، چرا که این رنگ ها پایین ترین تأثیر را در تصویر پیش زمینه خواهند گذاشت. نمایشگرهای سبز و آبی در استودیوهای تصویر برداری و تلویزیون خیلی رایج میباشد.

آیا این تکنیک کماکان به واسطه عکاسان مورد استفاده میباشد ؟

این روزها کماکان از عکاسی کروماکی بهره برداری می شود ، ولی در حال حاضر انتخاب های زیاد تری نسبت به وقتی که این تکنیک معرفی شد (دهه 1940) وجود دارد.

با قدم های مثبت در فناوری دیجیتال ، این راه در عکسبرداری کم تر بهره برداری می شود ، ولی هنوز هم در تصویر برداری و تلویزیون مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

قدرت ساخت ماسک (masking) و ویرایش های حرفه ای این روزها در فتوشاپ و سایر نرم افزارها به این معنی است که شما می توانید پس زمینه عکس را بدون وجود پس زمینه ی سبز رنگ (کروماکی) با تصویر دیگری جایگزین کنید.

چه وقتی از پس زمینه های سبز بهره برداری می شود؟

از پس زمینه های سبز در هر شرایطی که شما تصمیم داشته باشید فضای پشت سر شخصیت را عوض بکنید مورد استفاده قرار دارد (متفاوت از آنچه در هنگام عکسبرداری وجود دارد) و تصمیم دارید پس زمینه ای را بعداً در برنامه های ادیت اضافه بکنید.

از پس زمینه های سبز (کروماکی) در موقعیت های زیر بهره برداری می شود:

 • عکس از کشتی های تفریحی
 • عروسی
 • پرتره
 • لوکیشن های خاص
 • فیلم و تلویزیون
 • اخبار هواشناسی

بالاترین میزان بهره برداری از پس زمینه های سبز در برنامه های پیش بینی هواشناسی تلویزیون میباشد. با وجود پیشرفت در تکنولوژی در زمان دیدن پیش بینی برنامه ی هواشناسی از تلویزیون ، مجری برنامه در برابر صفحه سبز ایستاده و نقشه های هواشناسی و همه چیزهای لازم به واسطه کارمندان در پشت صحنه تولید و به پس زمینه اضافه می شود.

4 27

پس زمینه سبز به چه شکل عمل می کند؟

چنانچه پس زمینه یک رنگ بدون حرکت است ، جدا کردن شخصیت از آن خیلی راحت تر میباشد. رنگ سبز در لباس ها کم تر دیده خواهد شد و حتی به ندرت در تالیته رنگ پوست
دیده می شود. این به معنی آن میباشد که برگزیدن رنگ سبز برای حذف از پس زمینه بر دیگر بخش های عکس تاثیری ندارد.

بهره برداری از پس زمینه سبز( کروماکی) می تواند عمل کاربران خلاق را  راحت تر بکند ، چراکه قابلیت ادیت های بی پایان و افزودن پس زمینه های دیگری را برای آن ها مهیا میشود.

چرا یک پس زمینه سبز؟

همانگونه که پیش تر اشاره کردیم ، در فنون کروماکی از پس زمینه های سبز (و آبی) بهره برداری می شود چرا که این رنگ ها کم ترین نقش را در رنگ پوست انسان خواهند داشت. این تکنیک در زمان بعد از جنگ در فیلم پیش آمد. کماکان شما می توانید از منظر تئوری از هر رنگی بهره برداری بکنید به شرطی که در جای دیگری از تصویر وجود نداشته است.

زمانی که گشتی در تاریخ می زنید ، زمانی که کروماکی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت صفحه های اصلی در واقع آبی بودند ، ولی مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت – مجریان بیشتر علاقه به تن کردن لباس های آبی داشتند تا لباس های سبز رنگ! به این خاطر رنگ سبز روشن گزینه مناسبی بود چرا که بعید بود کسی را پیدا کنند که این رنگ لباس را بپوشد.

آیا می توانم از رنگ های دیگر پس زمینه استفاده کنم؟

کاربران از پس زمینه های بسیاری برای خلق جلوه های ویژه ی متفاوت بهره برداری می کنند ، ولی برای این راه ( کروماکی) می شود همانگونه که اشاره کردیم پس زمینه های آبی هم بهره برداری بکنید ، ولی استفاده از این موارد خیلی کم تر دیده می شود. همانطور که در جای دیگر عنوان کردیم، برگزیدن رنگ سبز برای لباس خیلی محبوبیت پایینی دارد!

عکاسان از پس زمینه های خاکستری هم برای این تکنیک بهره برداری می کنند. برای آن که پس زمینه های خاکستری مشکلی که رنگ سبز در حاشیه لبه ها دارد را از میان می برد.

برای انجام عکسبرداری کروماکی به چه لوازمی نیاز خواهید داشت؟

 • یک دلیل برای انجام آن – یک ایده
 • لوازم – دوربین ، نور ، پس زمینه سبز و غیره.
 • یک مکان
 • سوژه (انسانی یا غیر انسانی)
 • تصویر پس زمینه ای برای اضافه کردن.
 • نرم افزار مناسب ویرایش تصویر.
 • وقت و حوصله زیاد!

به چه شکل از پس زمینه سبز بهره برداری بکنیم؟

اصولاً می بایست شخصیت خود را در برابر پس زمینه سبز قرار بدهید. شما می بایست یقین داشته باشید که پس زمینه به اندازه ی لازم بزرگ بنظر برسد تا بتواند شخصیت و منطقه های اطراف آن را به شکل کامل پوشش بدهد.

نکته مهم این میباشد که شخصیت می بایست به درستی نورپردازی شود تا تضاد میان شخصیت و پس زمینه به وجود بیایید. پرهیز از سایه هم بسیار مفید میباشد چرا که پس از جدایی سوژه از پس زمینه را راحت تر خواهد کرد.

5 مورد استفاده از کروماکی

همان طور که گفتیم کروماکی به دلیل رنگ سبز منحصر به فردش مشهور است. صفحه سبز نوعی پس زمینه است که اغلب در صنعت سرگرمی تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرد. بازیگران برخی از صحنه هایی که لازم به تغییر پس زمینه است را در مقابل صفحه های سبز رنگ بازی می کنند و از آن ها فیلم برداری می شود. می دانید که در نهایت رنگ سبز پس زمینه حذف می شود و در فیلم فقط تصویر مورد نظر فیلم بردار قرار می گیرد. پس ، تکنسین ها صفحه سبز را حذف کرده و هر پس زمینه ای را که می خواهند جایگزین می کنند. این به کارگردانان فیلم این امکان را می دهد تا صحنه ها را در محیط های خارق العاده و بدون اینکه هرگز از استودیو خارج شوند ، فیلم برداری کنند.

چه بازیگران هالیوود چه بازیگران معمولی از صفحه نمایش های سبز استفاده می کنند. در حقیقت ، استفاده از این تکنیک بسیار جذاب و زیاد است. در اینجا پنج روش خلاقانه برای استفاده از کروماکی را برایتان ذکر کرده ایم:

فیلمبرداری یک ویدیو موسیقی

با فیلمبرداری یک موزیک ویدیو در مقابل پس زمینه ی سبز، از افراد با استعداد در زمینه ی موسیقی فیلمبرداری کنید و موزیک ویدیو بسازید! تا زمانی که جلوی صفحه ی سبز رنگی ایستاده اید لازم نیست هزاران دلار هزینه کنید تا بتوانید در یک مکان منحصر به فرد ویدیو را ضبط کنید. از خواننده بخواهید آواز خود را بخواند ، شما فیلمبرداری کنید ، سپس فیلم را ویرایش کنید تا بتوانید پس زمینه ی سبز را حذف کرده و تصاویری چشم نوازی را جایگزین آن کنید. حتی می توانید از چندین پس زمینه استفاده کنید ، بنابراین به نظر می رسد که خواننده در طول موزیک ویدیو به مکان های مختلفی سفر می کند. این یک روش عالی برای آزمایش خلاقیت شماست.

به یک ابر قهرمان تبدیل شوید

آیا تا به حال رویای نامرئی شدن را داشته اید؟ اگر چنین است ، با کمک کروماکی این رویا را به واقعیت تبدیل کنید. به جای اینکه جلوی پس زمینه ی سبز عکس بگیرید ، پارچه ی سبز رنگ را دور بدن خود بپیچید. در نتیجه قسمت هایی از بدن شما که با پارچه پوشانده شده است پس از ویرایش نامرئی هستند!

همچنین می توان این توهم را ایجاد کرد که شما یک ابرقهرمان هستید که توانایی پرواز یا جهش از میان ساختمان های بلند را دارید. برای این کار لازم است امتداد پس زمینه ی سبز رنگ بر روی زمین نیز ادامه یابد و یا این که از دو پرده ی سبز رنگ استفاده کنید یکی برای پس زمینه و دیگری بر روی زمین. اکنون ، می توانید محیط اطراف خود را ویرایش کنید و صحنه ای را ایجاد کنید که گویی در حال پریدن از یک ساختمان به ساختمان دیگر یا یک کوه به کوه دیگر بدون عرق ریختن هستید! با راه اندازی یک فن برای مو و شنل ابرقهرمان خود در باد ، آن را باورپذیرتر کنید.

در کارتون مورد علاقه خود قدم بگذارید

بسیاری از مردم تعجب می کنند که تعامل با شخصیت های داستانی مورد علاقه شان چگونه خواهد بود. این ممکن است غیرممکن به نظر برسد ، اما یک صفحه سبز می تواند آن را محقق کند. صحنه ای از فیلم یا نمایش تلویزیونی مورد علاقه خود را انتخاب کنید و مکان فیزیکی شخصیت ها روی صفحه و نحوه تعامل آنها با یک دیگر را بخاطر بسپارید. سپس ، از خود در مقابل پس زمینه ی سبز فیلم بگیرید و وانمود کنید که بخشی از صحنه ای هستید که اخیراً تماشا کرده اید. در اتاق تدوین ، می توان صحنه ی نمایش یا فیلم تلویزیونی مورد علاقه خود را جایگزین صفحه ی سبز کنید. بنابراین ، اگر این کار را درست انجام داده باشید ، به نظر می رسد که شما مستقیماً با شخصیت های داستانی مورد علاقه خود در تعامل هستید.

در صورت تمایل می توانید هر فیلم یا نمایش تلویزیونی مورد نظر خود را انتخاب کنید. از انتخاب کارتون نیز نترسید. دیدن اینکه خودتان در دنیای انیمیشن قدم می گذارید و با شخصیت های کارتونی تعامل دارید بسیار هیجان انگیز است.

انتخاب برند دوربین
بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *